Novou koncertní sezonu obohacuje MFO novinkou. Svým abonentům nabídne možnost účasti na besedách s protagonisty večera. Besedy se budou konat vždy hodinu před začátkem koncertu, tj. od 18.00 hodin a abonenti MFO na ně budou mít vstup zdarma. Zájemci z řad neabonentů se mohou besed zúčastnit také, a to za vstupné 50 Kč. Besedy se budou konat před koncerty abonentní řady A a R v Mozartově sále. Celkem je naplánováno 12 besed v průběhu sezony. Moderovat je budou střídavě renomovaní moderátoři Jiří Vejvoda a Veronika Paroulková. Diskutovat budou se sólisty večera, dirigenty, dramaturgyní a otázky budou moci klást i návštěvníci. Veronika Paroulková vede spolu s hudebním publicistou Petrem Veberem internetový portál KlasikaPlus.cz, je moderátorkou a dlouhodobě působí v rozhlasu i před televizní kamerou. Jiří Vejvoda se věnuje publicistice a moderování, dlouhodobě spolupracuje s Českým rozhlasem a Českou televizí, je autorem několika knih a publikuje v měsíčníku Harmonie a na webovém portálu KlasikaPlus.cz. Posluchači MFO si jej mohou pamatovat jako moderátora online koncertů, které filharmonie připravila v rámci festivalu Dvořákova Olomouc 2021.

Jiří Vejvoda (foto Radovan Šubín).jpg
Veronika Paroulková.jpg

Ředitel Moravské filharmonie k novince dodává: „Stále se snažíme obohacovat a posunovat kvalitu i atraktivitu naší nabídky posluchačům, zejména abonentům, pro které jsem besedy připravili zdarma. Moderované rozhovory s protagonisty večera budou jistě zajímavým úvodem k hudebnímu zážitku, jejich návštěvníci budou mít možnost vidět a také komunikovat s umělci jinak, než jsou zvyklí a jak je znají z koncertního pódia. Věříme, že takto strávená necelá hodinka před samotným koncertem v prostředí Mozartova sálu, kde se mohou posluchači zároveň občerstvit, bude i díky fundovaným moderátorům krásným entrée ke koncertu, a proto jsou všichni abonenti i ostatní posluchači srdečně zváni.“

Prvním koncertem, před kterým se beseda uskuteční, je koncert řady A 30. září, který nese název „Síla německého romantismu v průběhu času“. Jedná se zároveň o inaugurační koncert hlavního hostujícího dirigenta Christiana Knüsela za Švýcarska a v průběhu koncertu zazní i světová premiéra skladby objednané Moravskou filharmonií Olomouc od otce dirigenta, pana Alfreda Knüsela. Sólistkou koncertu je korejská houslistka Yoon-Hee Kim, která pochází z jihokorejského ostrova Jeju. Vystupovala v rámci abonentních koncertů světoznámých orchestrů, mezi které patří například Královský filharmonický orchestr, Berlínští symfonikové, Stuttgartská filharmonie a další. Televize CNN ji divákům představila jako houslového génia.

Yoonhee_FOTO_archiv_Yoon-Hee_Kim(1).jpg

Všichni návštěvníci koncertů i besed musí respektovat aktuální podmínky Ministerstva zdravotnictví pro návštěvy koncertů. Testování na covid je za 60 Kč na místě možné. Samotest je možné přinést i vlastní, ale je nutné ho provést v místě konání koncertu. Pokud ale chcete testování a nákup vstupenky nechat až na místo konání koncertu, přijďte prosím půl hodiny před začátkem koncertu, protože se mohou tvořit fronty.

Milí příznivci Moravské filharmonie, nabízíme Vám ke shlédnutí aktuální koncertní novinku – Concertino pro flétnu a orchestr. Autorem hudby je trumpetista MFO a skladatel Ondřej Moťka, sólo na flétnu hraje také členka našeho orchestru Eliška Honková a Moravskou filharmonii řídí Jakub Klecker. Koncert byl natočen v červnu 2021 v koncertním sále Reduta v Olomouci.

Vstupenky na jednotlivé koncerty, ale i výhodná abonmá na sezonu 2021/2022 jsou již v prodeji. Novou,

76. koncertní sezonu zahájí Moravská filharmonie Olomouc 19. září v katedrále sv. Václava. Posluchačům pak nabídne více než 40 koncertů rozdělených do 9 koncertních řad. Nabídku tvoří koncerty pro náročné posluchače, koncerty, které otevírají cestu posluchačům ke klasické hudbě, koncerty pro výjimečné příležitosti, nastávající rodiče, či rodiče s dětmi, ale i crossoverové projekty přesahující do populárních žánrů.  Vstupenky je možné zakoupit buď online, nebo v Informačním centru Olomouc, abonmá na jednotlivé koncertní řady pak online, nebo osobně v sídle Moravské filharmonie Olomouc od pondělí do středy vždy od 9:00 – 11:00 a 13:00 – 16:00.

IMG_5875-1417.jpg

Mohlo by se zdát, že by nadcházející 76. koncertní sezona mohla být jakýmsi okolnostmi vynuceným reparátem té právě uplynulé, ale není tomu tak. Dlouho připravovaný koncept sezony 2021/2022 se výrazně neměnil, přesto se do něj podařilo včlenit řadu neuskutečněných programů. Hlavní abonentní řadu Moravské filharmonie s podtitulem „Hudební cesty kolem světa za osm dní“ lemují premiéry skladeb mezinárodně uznávaných autorů – Švýcara Alfreda Knüsela a Američana Davida Langa. Tento koncertní cyklus nabídne program s přímo hvězdným obsazením sólistů jako je srbská klavíristka Tamara Stefanović, německý violoncellista Danjulo Ishizaka či houslistka Yoon-Hee Kim původem z Jižní Koreje. Více o programu nové sezony říká dramaturgyně MFO Ivana Kalina Tabak: „Pomyslnými interpretačními vrcholy budou provedení monumentální Druhé symfonie Sergeje Rachmaninova či poslední Šesté symfonie Bohuslava Martinů. Z oblasti vokálně-instrumentální to budou oratorium Svatá Ludmila Antonína Dvořáka a Markovy pašije Reinharda Keisera v úpravě Johanna Sebastiana Bacha.  Světovými premiérami, kompozicemi Jana Kučery a Ondřeje Moťky, začíná a také končí i další koncertní cyklus P / „Patriot“, ve kterém jsme vsadili na takové veličiny jako je Václav Hudeček nebo vynikající trumpetista Gábor Tarkövi, donedávna člen Berlínské filharmonie. Za zmínku určitě stojí i provedení Moravské mše vánoční Josefa Schreiera za účastí členů čtyř olomouckých sborů. Dalším výjimečným koncertním celkem je komorní řada, která se uskuteční v krásných prostorách Husova sboru v Olomouci a také slavnostních sálech Klášterního hradiska a Arcibiskupského paláce. V rámci čtyř koncertů se představí různorodé komorní ansámbly Moravské filharmonie pod vedením vynikajících hudebních osobností jako je Radek Baborák, Vilém Veverka, Hana Kotková a slovenský houslista Juraj Čižmarovič."  

Ředitel MFO Jonáš Harman k nové sezoně dodává: „Posluchače čeká pestrá hudební nabídka, kterou jsme se pro novou sezonu snažili opět ještě více zatraktivnit a rozšířit. Novinkou je například nový cyklus koncertů ve spolupráci s Hudební fakultou JAMU, který se bude konat v druhé polovině sezony. Koncerty s tradiční dramaturgií a příznivým začátkem v 17 hodin jistě řada našich věrných posluchačů ocení. Při pohledu na dramaturgii nové sezony jako celku pak lze směle tvrdit, že by slušela prakticky kterémukoliv jinému orchestru evropské úrovně, což je dozajista pozitivní zpráva pro všechny příznivce kvalitní hudby i obyvatele Olomouce a okolí.

Nadcházející koncertní sezona MFO bude zároveň třetí sezonou pro jejího šéfdirigenta Jakuba Kleckera. Dirigent se schopností „neobyčejně precizní práce s orchestrem při výstavbě hudebního díla“. To je slovy odborné kritiky dlouhodobě vyzdvihovaná vlastnost Jakuba Kleckera, jednoho z nejvýraznějších dirigentů své generace. „Díky koronavirové pandemii nebyl poslední rok nikterak jednoduchý, a já jsem velmi rád, že se našemu celému filharmonickému týmu dařilo i v nelehké době posouvat umělecké kvality orchestru. V nové koncertní sezoně nás čeká celá řada dramaturgicky zajímavých programů. Prvním z nich bude uvedení monumentálního oratoria Svatá Ludmila Antonína Dvořáka, které připravíme ve spolupráci s Podzimním festivalem duchovní hudby a zahájíme společně nejen 76. koncertní sezonu MFO, ale také samotný festival. Sólové party nastudují přední čeští i slovenští pěvci mladší generace, pozvání přijal věhlasný Český filharmonický sbor Brno. To vše se odehraje v krásném prostoru Katedrály sv. Václava. Během adventního, vánočního i novoročního času potom nabídneme pestrou porci různorodých koncertních programů. Přivítáme cimbálovou muziku Hradišťan v čele s Jiřím Pavlicou, dětský sbor Kantiléna, spojením čtyř olomouckých pěveckých sborů rozezníme Moravskou mši vánoční Josefa Schreiera a Nový rok oslavíme operním gala v podání dvou skvělých sólistů Národního divadla v Praze – sopranistky Jany Sibery a tenoristy Aleše Brisceina,“ dodává Jakub Klecker.

Hlavním hostujícím dirigentem MFO je švýcarský dirigent Christian Knüsel. Zdejšímu publiku se poprvé představil v březnu 2019, kdy dirigoval díla Mozarta, Haydna a Čajkovského a v nové sezoně bude řídit 5 koncertů. Vyrostl v Basileji v hudebně založené rodině a vedle oboru dirigování orchestru vystudoval také hudební vědu a filozofii. Ještě předtím se věnoval studiu hry na trubku – a jako sólo trumpetista se mimo jiné uplatnil v orchestru Tonhalle Curych či Novém orchestru Basilej, v jehož čele jako šéfdirigent a umělecký vedoucí stojí od roku 2012. Ke spolupráci s MFO říká: „Je mi ctí, že se jako hostující dirigent mohu podílet na dalším rozvoji orchestru, který má velkou tradici. Klasická hudba vděčí české kultuře za mnohé světoznámé skladby. Nejvíce na české hudbě oceňuji její provázanost s lidovou hudbou a její přímý vztah k zemi a lidem. Velmi oceňuji možnost podílet se s MFO na znovuobjevování skrytých pokladů místních skladatelů, nastudování ještě nepublikovaných děl a na spolupráci se soudobými českými skladateli. Rád bych také připomenul již stávající a velmi pozoruhodné propojení mezi městy Olomoucí a mým rodným městem Lucernem, které se ještě víc prohloubilo a výhledově umožní partnerským městům zrealizovat hudební výměnné projekty.

Ještě před zahájením nové sezony se uskuteční Mezinárodní varhanní festival Olomouc, jehož pořadatelem je Moravská filharmonie Olomouc. Již 53. ročník tradičního mezinárodního setkání varhaníků proběhne ve dnech 2.–16. září 2021.

Závěr sezony je tradičně ve znamení jednoho z nejstarších festivalů v republice – Mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Olomouc, jehož pořadatelem je Moravská filharmonie. Olomoucký jarní hudební svátek se uskuteční 12.–29. května 2022.

V hlavní rolích: členové Moravské filharmonie Olomouc – Moravia Quintet – Petr Hladík, Jan Kučera, Lukáš Broda, Milan Křeháček a Jan Dvořák

Dále hrají: Vendula Pumprlová, Ladislav Bilan, Vojtěch Pačák, Jindřich Suk, Tomáš Duda, Kateřina Janíčková, Rita Schimkeová, Radan Hlubinka, Natálie Tichánková, Jonáš Harman, Kamila Sehnálková a další

Režie: Vojtěch Pačák

Kamera: Tomáš Zindler

Autor projektu: Jan Dvořák

Hudební režie: Richard Mlynář

Zvuk: Petr Mlynář

Choreografie: Barbora Šanderová

Kostýmy: Kateřina Dvořáková