MFO Fraky dolu banner web.jpg

Hudebníci Moravské filharmonie Olomouc – Moravia Quintet využili pandemický stav a omezení koncertní činnosti k intenzivní práci na novém, pro filharmoniky poněkud netradičním, projektu.

Na počátku byl záměr vytvořit pouze originální audio nahrávku nových aranží proslulých melodií ze známých kultovních filmových trháků. Poté se ale tvůrci rozhodli, že ke každé z melodií natočí krátký filmový příběh. Vznikl tak originální film FRAKY DOLŮ!. ve kterém se objeví mimo jiné James Bond, Indiana Jones, inspektor Clouseau, nebo Fantomas a zavítáme například do Saint Tropez či Ameriky 60 let. Hlavní role filmu ztvárnili členové Moravské filharmonie Olomouc – Moravia Quintetu Jan Dvořák, Lukáš Broda, Petr Hladík, Jan Kučera a Milan Křeháček. V dalších rolích se objeví také další členové Moravské filharmonie, ale třeba také umělci z Moravského divadla Olomouc.

Hlavní myšlenkou a záměrem celého projektu je ukázat a představit hudebníky divákům úplně jinak, než jak je znají z koncertních pódií. Moravia Quintet, který má v celém filmu hlavní roli, ukazuje, že dechové kvinteto je multifunkční hudební formací, která daleko překračuje nejen zvukové konvence klasického kvintetu. Nová forma prezentace hudebníků Moravské filharmonie chce nejen potěšit stávající publikum, ale má ambice oslovit a přimět k návštěvě koncertů MFO i mladé diváky. Ředitel MFO Jonáš Harman k tomu dodává: „Rádi v MFO zkoušíme nalézat nové a alternativní cesty k prezentaci hudby a filharmonie, i k oslovování nových posluchačských skupin. Projekt FRAKY DOLŮ! je právě jedním z nich. Jeho příprava by se neobešla bez podpory řady dobrovolníků i partnerů, kteří zejména svým nadšením, poskytnutým zázemím i technikou přispěli k jeho úspěšné realizaci. Patří jim za to velký dík a my v MFO věříme, že výsledný hudební film se bude divákům líbit.

Režijního zpracování se ujal mladý talentovaný olomoucký umělec Vojtěch Pačák: „Byl jsem velmi potěšen nabídkou spolupracovat s Moravskou filharmonií Olomouc na tomto zcela výjimečném projektu. Natáčení pro mě a celý realizační tým představovalo velkou uměleckou výzvu. Tedy vytvořit scénář, natočit a sestříhat ho za méně než dva měsíce, to chtělo opravdu velkou kuráž a pevné nervy. Zároveň však příprava celého projektu představovala velmi kreativní, invenční a zábavné prostředí, což se, jak doufám, odrazilo v grotesknosti díla.

Slavnostní premiéra filmu proběhne 19. června v 19:00 v olomouckém kině Metropol a poté bude film ke zhlédnutí na YouTube kanále Moravské filharmonie.

FRAKY DOLŮ!

V hlavní rolích: členové Moravské filharmonie Olomouc – Moravia Quintet – Petr Hladík, Jan Kučera, Lukáš Broda, Milan Křeháček a Jan Dvořák

Dále hrají: Vendula Pumprlová, Ladislav Bilan, Vojtěch Pačák, Jindřich Suk, Tomáš Duda, Kateřina Janíčková, Rita Schimkeová, Radan Hlubinka, Natálie Tichánková, Jonáš Harman, Kamila Sehnálková a další

Režie: Vojtěch Pačák

Kamera: Tomáš Zindler

Autor projektu: Jan Dvořák

Hudební režie: Richard Mlynář

Zvuk: Petr Mlynář

Choreografie: Barbora Šanderová

Kostýmy: Kateřina Dvořáková

Slavnostní premiéra: kino Metropol, 19. 6. 2021, 19.00, k on-line zhlédnutí na YouTube kanále MFO od 20. června 2021

HI RES nahled MFO Fraky dolu plakat.jpg